Presse     Facebook     Søg

AURA med vigtig håndsrækning til Brabrand IF

  • Skrevet af Brit Sørensen

650 AURA håndsrækning MPBrabrand IF kunne for nyligt melde ud, at klubben har mistet sin primære investor for 2. divisionsholdet, og at holdet dermed stod til at lukke. Spillere og trænere har sidenhen i samlet flok indledt et intenst opsøgende sponsorarbejde for at sikre det økonomiske grundlag til at drive holdet videre. AURA Energi, der har været hovedsponsor, siden klubben begik sig i Nordic Bet LIGA’en i 2017, har nu tilkendegivet sin videre opbakning til projektet – og inviterer desuden en anden storsponsor med ombord.

Siden efteråret 2017, hvor Brabrand IF oprustede for at spille med i landets næstbedste række, har AURA Energi været hovedsponsor for klubben. Den østjyske energikoncern har netop tilkendegivet, at de fortsat bakker op om holdet, og giver dermed en vigtig håndsrækning til, at klubben også i den kommende sæson kan spille i 2. division, hvor Brabrand IF i sidste sæson sluttede på en fjerdeplads. Selvom AURA er glad for den eksponering, de får på forsiden af holdets spillertrøjer, viger de gerne pladsen for en anden sponsor til den kommende sæson for at hjælpe til med at sikre holdets videre eksistens – og inviterer således endnu en storsponsor med ind i projektet.

Opbakningen har stor betydning for spillertruppen, der lige nu både har travlt med træningsopstart og opsøgende sponsorarbejde.

”Det betyder alt for os lige nu, at AURA fortsat bakker op om os. De har været med fra begyndelsen som den første eksterne sponsor, da vi rykkede op i 1. division. Deres bidrag har været en stor hjælp og har fx betydet, at vi har kunnet tage på træningslejr. Vi er ekstremt glade for, at de fortsat vil være med, og at de så samtidig er villig til at vige logopladsen for en ny sponsor, er en kæmpe støtte for os. Vi er i dialog med forskellige firmaer, der godt kan lide fortællingen om klubbens DNA, der bygger på fællesskab og hårdt arbejde. Men vi mangler stadig en del finansiering for at have sikret sæsonen,” udtaler Brabrand IFs anfører Michael Kjærgaard Pedersen om klubbens første økonomiske håndsrækning.

AURA Energi er en del af en lang tradition af danske andelsejede selskaber, bl.a. med rødder i netop Brabrand. Andelsbevægelsen bygger på tanken om, at flere kan mere. AURA kender derfor, om nogen, betydningen af fællesskab og bakker således altid gerne op om stærke fællesskaber, der giver værdi i lokalområdet.

”Det er et meget interessant og prisværdigt initiativ, der bliver taget fra Brabrands spillertrup og stab omkring at drive holdet videre. Den slags fællesskabsinitiativer i lokalområdet bakker vi op. Samtidig giver vi plads til at dele vores profilering på spilletøjet med en anden sponsor, der ønsker at støtte op om holdet,” siger Claus Blem Jensen, kommunikationschef i AURA Energi.

For yderligere oplysninger, kontakt:

Michael Pedersen, Brabrand IF - tlf. 2089 1254

AURA med vigtig håndsrækning til Brabrand IF

Brabrand IF kunne for nyligt melde ud, at klubben har mistet sin primære investor for 2. divisionsholdet, og at holdet dermed stod til at lukke. Spillere og trænere har sidenhen i samlet flok indledt et intenst opsøgende sponsorarbejde for at sikre det økonomiske grundlag til at drive holdet videre. AURA Energi, der har været hovedsponsor, siden klubben begik sig i Nordic Bet LIGA’en i 2017, har nu tilkendegivet sin videre opbakning til projektet – og inviterer desuden en anden storsponsor med ombord.

Siden efteråret 2017, hvor Brabrand IF oprustede for at spille med i landets næstbedste række, har AURA Energi været hovedsponsor for klubben. Den østjyske energikoncern har netop tilkendegivet, at de fortsat bakker op om holdet, og giver dermed en vigtig håndsrækning til, at klubben også i den kommende sæson kan spille i 2. division, hvor Brabrand IF i sidste sæson sluttede på en fjerdeplads. Selvom AURA er glad for den eksponering, de får på forsiden af holdets spillertrøjer, viger de gerne pladsen for en anden sponsor til den kommende sæson for at hjælpe til med at sikre holdets videre eksistens – og inviterer således endnu en storsponsor med ind i projektet.

Opbakningen har stor betydning for spillertruppen, der lige nu både har travlt med træningsopstart og opsøgende sponsorarbejde.

”Det betyder alt for os lige nu, at AURA fortsat bakker op om os. De har været med fra begyndelsen som den første eksterne sponsor, da vi rykkede op i 1. division. Deres bidrag har været en stor hjælp og har fx betydet, at vi har kunnet tage på træningslejr. Vi er ekstremt glade for, at de fortsat vil være med, og at de så samtidig er villig til at vige logopladsen for en ny sponsor, er en kæmpe støtte for os. Vi er allerede i dialog med forskellige firmaer, der godt kan lide fortællingen om klubbens DNA, der bygger på fællesskab og hårdt arbejde,” udtaler Brabrand IFs anfører Michael Kjærgaard Pedersen om klubbens første økonomiske håndsrækning.

AURA Energi er en del af en lang tradition af danske andelsejede selskaber, bl.a. med rødder i netop Brabrand. Andelsbevægelsen bygger på tanken om, at flere kan mere. AURA kender derfor, om nogen, betydningen af fællesskab og bakker således altid gerne op om stærke fællesskaber, der giver værdi i lokalområdet.

”Det er et meget interessant og prisværdigt initiativ, der bliver taget fra Brabrands spillertrup og stab omkring at drive holdet videre. Den slags fællesskabsinitiativer i lokalområdet bakker vi op. Samtidig giver vi plads til at dele vores profilering på spilletøjet med en anden sponsor, der ønsker at støtte op om holdet,” siger Claus Blem Jensen, kommunikationschef i AURA Energi.

 

Brabrand Stadion

Engdalsvej 86-88
8220 Brabrand

Webdesign: inno:media